Thursday, October 6, 2011

www.taniaksiazka.pl

Podreczniki

(e) www.malpa2.pl

(e) www.malpa2.pl

Po wrzesniowym zamachu w 2001 roku swiat zmienil sie nieodwracalnie. W swoim dzienniku internetowym, ktorego druga czesc zaczyna sie wlasnie od jesieni 2001, Krystyna Janda stara sie nie dopuszczac do siebie pesymizmu i leku, choc oprocz wielkich swiatowych dramatow zycie wciaz przynosi codzienne zmartwienia. Jest jak zawsze pelna energii, niezwykle otwarta i wrecz zachlanna: na nowe, czesto bardzo trudne wyzwania, nowe doswiadczenia, nowe znajomosci z ludzmi, miejscami i ksiazkami. Paradoksalnie zrodlem radosci staje sie dla niej praca nad spektaklem Mala Steinberg, historia umierajacej autystycznej dziewczynki, ktora sila swojej osobowosci oswaja chorobe i smierc. Wytchnieniem i oparciem sa dla wybitnej aktorki najblizsi ludzie i ukochane zwierzeta, drobne rodzinne rytualy, zabawne sytuacje, blahe domowe problemy, jak najdalsze od wielkiej polityki i wielkiej sztuki. Jej zapiski - spontaniczne i zarazem pelen przenikliwych obserwacji, dowcipne i refleksyjne, przesycone sa gleboka akceptacja dla tego, co przynosi zycie, przekonaniem, ze mimo wszystko „nie bez powabow jest ten straszny swiat, nie bez porankow, dla ktorych warto sie zbudzic”. To pociagajace miec cos swojego, miejsce, w ktorym jestem pania i gdzie to ja wyznaczam reguly. Strona internetowa jest pewnego rodzaju kreacja. To rodzaj gazety codziennej, ktora redaguje, wymyslam tematy. Codziennie sama, tyle tylko, ze kazdego dnia jest to inny dzial mojej gazety, a tematy przynosi zycie. Pisanie jest dla mnie wielka radoscia i chyba naturalna potrzeba, bo inaczej nie pisalabym tak systematycznie i z...   »»» ... »»»

www.taniaksiazka.pl

(e) www.malpa.pl

(e) www.malpa.pl

Ten dziennik jest wlasciwie dziwny. Pisze go juz tak dlugo, ze nie umiem myslec o Was inaczej niz jak o bliskich, a jednoczesnie nie moge Wam powiedziec wszystkiego. Wszystkiego Co ja pisze! Co najmniej 40 procent tego, co mysle i przezywam, nie moge ujawnic, bo byloby nietaktowne, okropne. Jestem w moich zapiskach szczera i impulsywna, choc pilnie strzege kilku granic, ktore sobie sama wyznaczylam. - pisze Krystyna Janda, "artystka multimedialna", w pamietniku prowadzonym od kilku lat na stronie www.krystynajanda.com. Wybor z jej zapiskow, obejmujacy okres od wrzesnia 2000 do wrzesnia 2003, raz jeszcze dowodzi ogromnej wrazliwosci, ciekawosci swiata, zmyslu obserwacji, otwartosci, a zarazem poczucia humoru i autoironii autorki. Anegdoty z polskiego swiata filmowo-teatralnego przeplataja sie tu ze sprawozdaniami z produkcji domowych przetworow, cytaty z filozofow z fragmentami horoskopow, ulubione wiersze z przepisami na sledzie w migdalach... www.malpa.pl to lektura pelna ciepla, a zarazem celnych obserwacji i intelektualnych niespodzianek, promieniujaca zgoda na zycie, we wszelkich jego przejawach. Krystyna Janda ma niekwestionowany talent pisarski. Anna Jaszowska Janda prywatna Dziennik Baltycki + Wieczor Wybrzeza, 19.7.2004   »»» ... »»»

www.malpa2.pl - Janda Krystyna

www.malpa2.pl - Janda Krystyna

Po wrzesniowym zamachu w 2001 roku swiat zmienil sie nieodwracalnie. W swoim dzienniku internetowym, ktorego druga czesc zaczyna sie wlasnie od jesieni 2001, Krystyna Janda stara sie nie dopuszczac do siebie pesymizmu i leku, choc oprocz wielkich swiatowych dramatow zycie wciaz przynosi codzienne zmartwienia. Jest jak zawsze pelna energii, niezwykle otwarta i wrecz zachlanna: na nowe, czesto bardzo trudne wyzwania, nowe doswiadczenia, nowe znajomosci z ludzmi, miejscami i ksiazkami. Paradoksalnie zrodlem radosci staje sie dla niej praca nad spektaklem Mala Steinberg, historia umierajacej autystycznej dziewczynki, ktora sila swojej osobowosci oswaja chorobe i smierc. Wytchnieniem i oparciem sa dla wybitnej aktorki najblizsi ludzie i ukochane zwierzeta, drobne rodzinne rytualy, zabawne sytuacje, blahe domowe problemy, jak najdalsze od wielkiej polityki i wielkiej sztuki. Jej zapiski - spontaniczne i zarazem pelen przenikliwych obserwacji, dowcipne i refleksyjne, przesycone sa gleboka akceptacja dla tego, co przynosi zycie, przekonaniem, ze mimo wszystko "nie bez powabow jest ten straszny swiat, nie bez porankow, dla ktorych warto sie zbudzic".   »»» ... »»»

opis li

Opis podrozy - Wilhelm z Rubruk

Opis podrozy - Wilhelm z Rubruk

Relacja z podrozy do Mongolii autorstwa Wilhelma Rubruka, franciszkanina a zarazem posla papieskiego na dwor chana, jest najobszerniejszym, sredniowiecznym opisem kultury Tatarow, ktory dotarl do naszych czasow i poprzedza relacje Marko Polo. Tekst Wilhelma charakteryzuje sie, w porownaniu z powstalymi w tym samym okresie dzielami Jana Carpiniego i Benedykta Polaka, wieksza szczegolowoscia, zwlaszcza we fragmentach dotyczacych religii wyznawanej przez Tatarow. Dzielo Rubruka jest swiadectwem przelamywania juz w sredniowieczu, stereotypowego i zakorzenionego w tradycji literackiej wczesniejszych epok, spojrzenia na obce kultury   »»» ... »»»

Fryderyk Wilhelm - Szymczak Barbara
Fryderyk Wilhelm, tworca podstaw panstwa pruskiego, panowal 48 lat. Stworzyl i rozbudowal stala armie, przeprowadzil reforme zarzadzania finansami, powiekszyl terytoria swego panstwa, a przede wszystkim uzyskal w traktatach welawsko-bydgoskich suwerennosc w Prusach Ksiazecych. Autorka pisze nie tylko o sukcesach politycznych elektora, ale takze...

Wigierski Park Narodowy - Waskiel Marek
Praktyczny, kompetentny, pieknie ilustrowany przewodnik. W prosty sposob przybliza skarby natury, chronione w obrebie parku i w jego otulinie, porzadkuje wiedze o parku i dostarcza licznych praktycznych wskazowek. Dowiesz sie z niego miedzy innymi: jakie typy krajobrazow sa na terenie parku, jakie zwierzeta i rosliny poddano ochronie, jakie...

opis li

Istota jezyka C++ Zwiezly opis - Lippman Stanley B.

Istota jezyka C++ Zwiezly opis - Lippman Stanley B.

Ksiazka zawiera informacje o tym, co stanowi o glownych cechach jezyka C+ i na co z pewnoscia natknie sie programista piszacy programy w tym jezyku. Omowiono w niej tez podstawowe metody stosowane w programowaniu proceduralnym, uogolnionym i obiektowym w C+   »»» ... »»»