Thursday, April 21, 2011

paniom czy pani

Podreczniki

paniom czy pani

Czy powiemy pani prezydent? - Archer Jeffrey

Czy powiemy pani prezydent? - Archer Jeffrey

Czy powiemy pani prezydent to kontynuacja bestsellerowej powiesci Corka marnotrawna. Po wielu latach walki, poswiecen i tragedii osobistych Florentyna Kane wreszcie osiagnela swoj cel: zostala wybrana prezydentem Stanow Zjednoczonych. Jednak juz w momencie, gdy wyglaszala przemowienie inauguracyjne, w jej otoczeniu znalezli sie ludzie, ktorzy poprzysiegli jej smierc. Tylko jeden czlowiek wie, kiedy ma dojsc do zamachu. Nie ma pojecia, kto, gdzie i dlaczego zamierza zabic najwazniejsza osobe w panstwie. Wie natomiast, ze ma tylko szesc dni na rozwiazanie zagadki. A czas uplywa nieublaganie… Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy na swiecie. W 1992 roku otrzymal tytul szlachecki, zasiadal tez jako posel w Izbie Gmin. Debiutowal powiescia Co do grosza, ktora zyskala popularnosc w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stala sie wielkim bestsellerem. Wkrotce obie ksiazki zostaly sfilmowane. Jego slawe ugruntowaly nastepne powiesci: Corka marnotrawna, Sprawa honoru, Stan czwarty, Zlodziejski honor. REBIS wydal tez jego Wieznia urodzenia oraz Sciezki chwaly.   »»» ... »»»

Za duzo przypadkow CD - Archer Jeffrey
Za duzo przypadkow to wysmienite opowiadanie z tomu "Krotko mowiac". Archer jest mistrzem budowania intryg. Nieoczekiwane zwroty akcji, inteligentny, blyskotliwy humor - to znaki rozpoznawcze jego literatury. A kunszt pisarski Archera najlepiej sie wyraza wlasnie w krotkich formach. Czyta: Dorota Pomykala Czas odtwarzania: 1 godzina 17 minut...

rozm

rozm

Opowiastki rozmaite listy wiesniakow - Elian Klaudiusz

Opowiastki rozmaite listy wiesniakow - Elian Klaudiusz

To zbior krotkich historyjek, niepowiazanych ze soba tematycznie, poswieconych obyczajom, czynom i powiedzeniom mitycznych i historycznych postaci: obywateli greckich poleis, przedstawicieli najodleglejszych barbarzynskich ludow, a takze poszczegolnych jednostek: wybitnych politykow, artystow, myslicieli, czasem zwyklych smiertelnikow, zaczerpnietych z bogatej literatury wczesniejszej (dzis w wiekszosci zaginionej). Zasada kompozycyjna Elianowego dziela jest roznorodnosc. Autor stara sie zestawiac obok siebie zaskakujace odmiennoscia tematy: po opisie zdumiewajacych dokonan rzezbiarzy miniaturzystow nastepuje krotka opowiastka o obyczajach dawnych kobiet, po niej mamy temat upadku miast Sybaris czy Kolofon z powodu luksusowego trybu zycia mieszkancow, po czym nastepuje relacja z chwalebnego postepku Ismeniasza podczas poslowania do krola Persow. Mimo dumy z rzymskiego pochodzenia Elian skupia sie przede wszystkim na swiecie greckim. Ateny okresu klasycznego zajmuja w jego dziele miejsce poczesne. Jakkolwiek autor Opowiastek nalezy niewatpliwie do chwalcow minionych czasow, potrafi czasem zdobyc sie i na uwage krytyczna, pietnujac np. polityczna lekkomyslnosc Atenczykow, ich sklonnosc do zmian i uleganie demagogom. Narracje przerywaja komentarze odautorskie Eliana chcacego nie tylko zdumiewac, zaskakiwac i bawic, ale piszacego z wyrazna tendencja moralizatorska. Jak na uznanego przedstawiciela drugiej sofistyki przystalo, Elian pisze w dialekcie attyckim.   »»» ... »»»